רפאות השיניים עברה שכלולים טכנולוגיים בשנים האחרונות והיא הופכת להיות יותר ויותר מדויקת בזכות מתקנים שונים שהפכו להיות זמינים עבור רופאי השיניים. אחד מהכלים שנמצאים היום בשימוש הוא מכשיר ה CT. בעבר כל צילומי השיניים התבצעו באמצעות צילום רנטגן שאפשר לראות אך ורק את החלק שצולם ומזווית אחת בלבד.

מכשיר ה CT מבצע הדמיית לסת ומאפשר לרופא השיניים לראות את התמונה הכללית של כל חלל הלסת מצד אחד ואת התמונה והמדויקת של כל נקודה בלסת מצד שני. התמונה המתקבלת היא תלת מימדית ומאפשרת לרופא השיניים להתמקד בכל אזור שירצה, ליצור חתכים בתמונה והכל במטרה להבין מהו המצב של הלסת לפני שמתחילים לבצע את הטיפול.

הדמיית לסת עושה שימוש במכשיר CT וזאת בניגוד לצילומים מהעבר שבוצעו על ידי מכשיר רנטגן בלבד. צילום הרנגן נותן לרופא השיניים מראה דו- מימדי בצבעי שחור- לבן- אפור בלבד ומה שצולם זה מה שניתן לראות. לעומת זאת הדמיית לסת נותנת הדמייה תלת מימדית של כל חלל הלסת כולל אפשרות לבצע חתכים של התמונה במטרה להבין מה קורה בכל אזור ולתכנן את הטיפול במינימום הפרעה למטופל. ההדמייה מאפשרת לרופא השיניים לקבל יותר מידע אודות מצב הלסת, לזהות תהליכים גם אם הם בתחילת דרכם ולבצע השתלות בקלות ובמינימום כאבים למטופל.

מידע מדוייק של הלסת

כשרופא השיניים מבצע הדמיית לסת הוא מקבל את כל המידע הנדרש לו לצורך ביצוע של הטיפול. התמונה המגיעה מההדמייה היא תמונה תלת מימדית ומציגה לרופא את כל מה שקורה בלסת של המטופל. הרופא יכול לדעת לא רק מה קורה בנקודה הסציפית עליה התלונן המטופל אלא לזהות את התהליכים השונים שקורים בלסת או בשיניים.

זיהוי תהליכים

אודות להדמייה המתבצעת על ידי מכשיר CT יכול רופא השיניים לדעת מה קורה בכל נקודה בלסת ואלו תהליכים מתפתחים בפה. השימוש בהדמייה מאפשר לרופא השיניים לראות את התמונה הכללית של חלל הפה מצד אחד ולהתמקד בכל נקודה מצד שני. התמונה הכללית היא כלי חשוב באמצעותה רופא השיניים יכול לגלות בעיות שונות שמתחילות להיווצר בחלל הפה, בעיות שלעתים אפילו המטופל לא יודע עליהן וגילוי מוקדם יוביל לטיפול פשוט יותר ובפחות כאב.
הצילום מאפשר לרופא השיניים להתמקד באזור מסוים ולבצע "זום" כדי לראות במדויק מה קורה בו. ההדמיית מאפשרת לרופא לתכנן את הטיפול כך שהמטופל יחווה מינימום כאב במהלכו.

ביצוע שתלים

היום ניתן לבצע השתלות ביום אחד והכל אודות לטכנולוגיה המתקדמת. חלק מהתקמות הטכנולוגיה מתבטא בהדמייה. ההדמייה של הלסת נותנת את התמונה המלאה של מבנה הלסת, כולל כמה מרווח יש לרופא השיניים כדי להכניס את השתל. כשרופא השיניים מקבל את התמונה המלאה, הוא מתכנן נכון את ההשתלה והמטופל זוכה לטיפול מהיר, נטול כאב ויכול לשוב במהרה לשגרת יומו.