צילום סטטוס של השיניים הוא צילום המורכב ממספר צילומים פריאפיקלים. צילום פריאפיקלי הוא צילום מקומי של השן אשר נותן עליה את כל המידע הנדרש כולל כיצד היא מונחת, מה מצב השורש שלה והאם היא מפתחת מחלות כמו דלקת או עששת. צילום הסטטוס מורכב ממספר צילומים פריאפיקלי (לרוב 14 צילומים) והוא נותן לרופא תמונה רחבה של שיני המטופל. הצילום מראה את המצב מהשורש ועד לקצה של כל אחת מהשיניים בפה.

מה ניתן לראות בצילום סטטוס

הרופא יבקש מהמטופל לבצע צילום סטטוס על מנת לזהות מצבים שונים של הפה והלסת ובהתאם לקבוע את אופן הטיפול. הצילום מאפשר לרופא לזהות נסיגת חניכיים, להבין מה מצב הלסת ולזהות מחלות שונות כמו דלקות ועששת.
הרופא יכול לבקש לבצע צילומי סטטוס בין אם מדובר בילדים או מבוגרים. ההחלטה לבצע את הצילום נובעת מהמצב אותו רואה הרופא ללא הצילום. אם הרופא מרגיש שהוא זקוק לקבל את כלל נתוני חלל הפה הוא יבקש מהמטופל לבצע צילום סטטוס.

צילום סטטוס

כאב בעת הצילום

צילומי הסטטוס מורכבים ממספר צילומים פריאפיקלים והם מתבצעים באותה צורה. כלומר, המטופל יושב על הכיסא בצורה זקופה כשהוא מכוסה בסינר עופרת שמונע את חדירת הקרינה לגוף. לפיו של המטופל יוכנס סרט הצילום ויהיה עליו להחזיקו בחוזקה תוך סגירת השיניים בעת הצילום עצמו. הצילום אינו כואב, אך הוא יכול להיות לא נעים עבור חלק מהמטופלים, במיוחד למטופלים עם רגישות בחלל הפה. כיוון שהצילום אורך מספר שניות, אי הנעימות אינה משמעותית.

הצילום הוא צילום רנטגן ולכן מכסים את הגוף בסינר עופרת. הקרינה אשר עוברת בעת הצילום היא מינימלית ומתאימה גם לצילומי שיניים של ילדים. חלק ממרפאות השיניים מבצעות את צילום הסטטוס אצלן במקום ואז הצילום יהיה חלק בלתי נפרד מהטיפול ויש שיבקשו מהמטופל לגשת למכון צילום חיצוני ולהגיע עם התוצאות.

צילומים נוספים

במקרים מסויימים יש צורך בצילומים נוספים לצילום הסטטוס וזאת כדי לקבל תמונה עוד יותר ברורה מאלו שניתנים בצורה זו. חשוב לזכור שהמטרה של הצילומים היא לקבוע את אופי הטיפול. ללא הצילומים יש בידי הרופא מעט מאד מידע על מבנה הפה והלסת ולכן אם הרופא נתקל בצילומים שמשאירים אצלו ספקות לגבי המצב יכול להיות שהוא יבקש לבצע צילומים נוספים. כמובן, מצבים אלו חריגים מאד כי לרוב רופא השיניים יודע איזה מידע חסר לו לצורך הטיפול, אך לעיתים ישנן תוצאות שמחייבות קבלת מידע נוסף. חשוב להבין כי הרופא אוסף את המידע כל מנת להקל על המטופל ולהעניק לו את הטיפול המתאים לו ביותר, במינימום זמן וכאב.

לעמוד הבית – צילומי שיניים בנתניה