צילום פנורמי הוא צילום של תמונה רחבה שמתקבלת מתוך איחוד של מספר תמונות בודדות. צילום פנורמי של השיניים הוא צילום שנותן את המראה של כל חלל הפה. הצילום הפנורמי הוא למעשה אוסף של צילומים שיחד נותנים הדמיה מדוייקת של מה שקורה בפה של המטופל כולל מצב החניכיים ויכולת לבדוק את המרווחים בין השניים עד למילמטר.

הצילום הפנורמי משמש את רפואת השיניים בטיפולים שכוללים עקירה, השתלה של שיניים חדשות, איתור של שיניים כלואות אשר מסרבות לצמוח ועוד. הרופא מסתמך על הצילום הפנורמי כדי לקבל תמונה מלאה של מבנה הלסת, מצב חלל הפה וגם את המבנה של השיניים עצמן. הצילום הפנורמי מדוייק מאד והוא מציג לרופא כל דבר שנמצא בחלל הפה. חשוב להבין כי הצילום הפנורמי נותן תמונה אחת שלמה רחבה שבעצם מורכבת ממספר תמונות ואת הצילום יש לבצע במקום מקצועי שיודע ליצור את התמונה הרחבה.מכשיר צילום פנורמי

מה עושה הרופא עם הצילום הפנורמי

צילום השיניים הוא חלק משגרת הטיפול. הרופא רוצה לדעת מה קורה בכל שן בה הוא עומד לטפל וכן לראות את הסביבה שלה. צילום השיניים הוא חלק בלתי נפרד מהטיפול והצילום הפנורמי נותן לרופא את התמונה הכללית והמדוייקת של מצב הפה והלסת.
הצילום הפנורמי עצמו משמש את רופא השיניים בתכנון הטיפול ובעת הביצוע שלו. התכנון של הטיפול דורש הסתכלות על מצב הפה והלסת והתאמה בין המצב עצמו לטיפול הצפוי כשהמטרה היא מינימום התערבות מצד הרופא וכך מינימום כאב והחלמה למטופל. גם לאורך הטיפול נעשה שימוש בצילום הפנורמי והרופא יעזר בו על מנת להתאים כל נגיעה בפה של המטופל כך שתהיה חלקה ככל שניתן.

הרופא אשר עובד עם הצילום הפנורמי מקבל למעשה את כל הנתונים הנדרשים לו למהלך הטיפול. הוא יכול לדעת מהם המרווחים בין השיניים, לזהות פגיעות של שיניים שמתקשות לצאת ולמעשה להתאים את הטיפול למצב של השיניים.

בלי כאב בזמן הצילום הפנורמי

הצילום הפנורמי אינו כואב בכלל והמטרה שלו היא לתת לרופא השיניים את התמונה המלאה על מנת להפחית את הכאב בעת הטיפול. ככל שלרופא השיניים יש תמונה מדוייקת יותר של מצב השיניים כך הוא יכול לבצע את הטיפול במינימום התערבויות ומינימום כאבים. הליך הצילום אינו פולשני, אינו כולל החדרת חומרים לגוף והוא נמשך רגעים ספורים.
הצילום הפנורמי מציג תמונה מלאה של הפה, הלסת, כל השיניים, הסינוסים ומפרקי הלסתות. לרוב מבצעים את הצילום לפני תחילת טיפול השיניים, אך בטיפולים מסויימים יתכן שיהיה צורך בביצוע צילום גם תוך כדי הטיפול עצמו.

צילום פנורמי

לעמוד הבית – צילומי שיניים בנתניה