צילום פרקי לסתכשמטופל מגיע אל רופא השיניים עם תלונה על כאבי לסת, תקיעות של המפרק או "קנקים" (רעשים קטנים של תנועת המפרקים) שנשמעים בעת פתיחת וסגירת הפה, יבקש הרופא לבדוק את המצב של פרקי הלסת על ידי צילום האזור.
הרופא יכול לשלוח את המטופל לצילום בעקבות תלונת המטופל והוא יכול לזהות פגיעות במפרקי הלסת כשהוא בא לעשות טיפול שיניים. הרופא יכול לשמוע את תלונות המטופל השונות, לראות את המצב הכללי ולזהות כי ישנן הפרעות במפרקי הלסת ובשל כך לשלוח את המטופל לצילום מתאים.

מפרקי הלסת

התפקיד של מפרקי הלסת (אשר ממוקמים באופן סימטרי משני צידי הלסת) הוא לחבר בין הלסת התחתונה לבין הגולגולת. המפרקים נמצאים בשימוש רב ואנו מפעילים אותם בעת דיבור, לעיסה, בליעה ופיהוק באופן טבעי. פעולות נוספות שגורמות לנו להפעיל את מפרקי הלסת הן תגובות כמו למשל לפחד או לחץ שגורמים לנו ללחוץ על המפרק.
בשל השימוש הרב במפרקי הלסת הם גם חשופים לנזקים שונים לאורך השנים שיכולים להוביל לדלקות או נזקים בתפקוד. כאשר יש פגיעה במפרק הלסת יהיו כאבים באוזניים, כאבי ראש, במפרקי הלסת ולעיתים יורגשו גם כאבי שיניים.

מתי יבקש הרופא לבצע צילום מפרק הלסת?

כאשר המטופל מגיע עם תלונות הקשורות למפרקי הלסת הרופא ינסה לברר מהיכן מגיע הכאב ובמידת הצורך ישלח לצילום המפרקים. לעיתים הכאבים מרגישים ככאבי שיניים, אך נוספים להם כאבים נוספים כדוגמת כאב ראש והרופא לא מאתר את הבעיה בשיניים ומכאן יגיע למסקנה שיש לבצע צילום פרקי הלסת. לעיתים הכאב מופיע בעת טיפולי השיניים אשר דורשים את פתיחת הפה. הכאב יכול למנוע לעיתים לבצע את הטיפול כיוון שהוא בלתי אפשרי למטופל ויתכן שהרופא יחליט לשלוח את המטופל לצילום פרקי לסת בשל כאב זה.

לאחר הצילום יוכל הרופא לאתר את קור הבעיה ולהתאים למטופל את הטיפול המתאים לו ולמצבו. רופא השיניים יכול לבצע בהתאם לצילומים התאמה של סד לילה, להתאים טיפול אחר או להמליץ למטופל על מטפלים אחרים שיוכלו לסייע לו.

אופן הצילום

צילום פרקי הלסת הוא צילום רנטגן אותו ניתן לבצע במכוני צילום שונים. הצילום מעביר קרני רנטגן ברמה נמוכה ככל הניתן. כמובן, לא מומלץ לבצע צילומי רנטגן שלא לצורך, אך ההשפעה של הצילום לעומת איכות החיים שיכולה להגיע בעקבות טיפול מתאים היא מינימלית. צילום פרקי הלסת אינו כואב ואינו ארוך.

עוד על צילומי שיניים באזור נתניה בעמוד הבית