צילום צפלומטרי הוא צילום צד של הגולגולת והוא נמצא בשימוש בעיקר בטיפולים אורטודנטים ליישור שיניים. הצילום מעניק מבט מדוייק של מצב הגולגלת כולל הרקמות הרכות שבה והרופא יכול לראות את מצב השיניים ביחס לשאר הגולגלת כולל האף והסנטר. הצילום משמש לקביעת הטיפול ובחינת ההליך אותו יבצע הרופא בטיפול.

צילום רנטגן

הצילום הצפלומטרי הוא צילום רנטגן אשר מאפשר לרופא השיניים לקבל את המראה המלא של צד הפנים. צילומי הרנטגן מאפשרים לרופאים לקבל את התמונה של מצב השיניים וכאן הם יכולים לנתח גם את המצב של השיניים בהתאם לשאר עצמות הגולגולת.  צילום צפלומטרי

הצילום הצפלומטרי אינו כולל החדרת חומרים לגוף והוא מעניק תוצאה של צילום פנורמי של כל החלל הנדרש. לא כל מכונה אשר מאפשרת לקבל צילומי רנטגן נותנת גם מענה של צילום צפלומטרי ואם רופא השיניים רוצה לקבל תמונה מלאה על מצב הלסת הוא יצטרך להחזיק בציוד המתאים או להעביר את המטופל לצילום צפלומטרי במכון חיצוני.
צילום צפלומטרי אינו כואב, את הראש ממקמים בין הזרועות המכניות והזרוע מסתובבת במטרה לתפוס את הלסת, עצמות הלחיים, חלל הפה והשיניים. הצילום הוא למעשה אוסף של תמונות שמתחברות יחד לכדי תמונה פנורמית

מה נותן הצילום הצפלומטרי לרופא השיניים

הצילום הצפלומטרי נותן תמונה פנורמית מדוייקת של חלל הפה והעצמות של הגולגולת. הצילום נותן תצוגת פרופיל של הפנים, מספק מידע על מצב הלסת לעומת עצמות הלחיים, מאפשר לרופא השיניים לבצע מדידה של כל שן ומרווח, מאפשר לזהות שברים, סדקים ופציעות שיניים אחרות וכמובן, הוא מאפשר לרופא השיניים לתכנן את יישור השיניים.
התמונה המתקבלת בצילום הצפלומטרי היא מדוייקת מאד וניתן להגדיל אותה עד ל- 30% יותר מכפי שמתקבל בהתחלה. הגדלה זו מאפשרת לזהות כל מקרה של נסיגת שיניים, ריקבון, מחלה או פציעה. הצילום מאפשר למדוד גם את המרחק בין השיניים ואת המרווחים בחלל הפה, מה שמאפשר לתכנן באופן מדוייק כיצד יתבצע הטיפול ובאילו אביזרים ניתן להשתמש בהתאם לחלל.

מדוע מומלץ למטופל לבצע צילום צפלומטרי

ראשית חשוב לדעת כי לא כל מטופל זקוק לביצוע צילום צפלומטרי. ישנם מטופלים אשר רופא השיניים שלהם יסתפק בצילום רנטגן רגיל והצילום יספק אותו לביצוע הטיפול. אם בכל זאת ביקש הרופא לבצע צילום צפלומטרי זהו סימן שברצונו לקבל את התמונה המלאה של מצב הפה והלסת ביחס למבנה הראש כולו.

הצילום מאפשר לרופא השיניים לתכנן את הטיפול לפני שהוא מתחיל בפעילויות התערבותיות. המטרה של רופא השיניים היא להעניק למטופל טיפול מדוייק תוך שימוש במינימום התערבויות ולכן אם הרופא מבקש לבצע צילום צפלומטרי זהו סימן שהוא צריך תמונה מדוייקת של המצב כדי למנוע מהמטופל התערבויות שלא נדרשות לו או כאב.

עוד על צילומי שיניים באזור נתניה בעמוד הבית