צילומי CT אלו צילומי הדמייה וצילומי CT לשיניים נכנסו בשנים האחרונות ליותר ויותר מרפאות. הצילומים מאפשרים לרופא לראות את התמונה המלאה תוך קבלת מראה מדוייק תלת מימדי של חלל הפה. כשהרופא מקבל את הנתונים לאחר הצילום הוא יכול לבצע חתכים שלו כדי להסתכל על האזורים בהם הוא מתכנן לטפל וכן לזהות פגיעות שונות בחלל הפה, כאלו שעוד לא התחילו להכאיב או לחילופין שלא ניתן היה לראות את המקור שלהן ללא צילום CT.

מחשב לצילום סיטי

האם כל מרפאה מחזיקה מכשיר לצילום CT

מיכשור ה CT הוא מיכשור יקר מאד שנותן לרופא השיניים נתונים מדוייקים על מצב ונראות הפה והלסת. לא כל רופא שיניים מחזיק במכשור זה ממספר סיבות:
– עלויות- עלות מכשור ה CT גבוהות מאד ולא כל מרפאה בוחרת להשקיע בכך (יש מרפאות שישלחו את המטופל לביצוע צילום במכון חיצוני ובהתאם לנתונים יבצעו את הטיפול).
– צורך- לא כל מרפאת שיניים מבצעת טיפולים מורכבים כמו למשל הנחת שתלים ולכן לא כל אחת מחזיקה בציוד זה.
– דבקות בטיפולים מסורתיים- כמעט כל מרפאת שיניים מחזיקה בציוד של צילום רנטגן כיוון שזה מה שהיה נהוג עד לשנים האחרונות. ישנן מרפאות שיניים אשר מעדיפות להישאר עם האבזור שהן מכירות ולבצע את הטיפולים המסורתיים.
מרפאות אשר מחזיקות במיכשור CT תבצענה את ההדמייה לפני הטיפול במטרה לתת לרופא את האבחנה המדוייקת של מצב חלל הפה וכדי לאפשר למטופל לחוות טיפול במינימום כאב או יציאה מהשגרה.
מכשיר סיטי ct

יתרון שימוש בהדמיית CT

הדמיית פה ולסת מתבצעת על ידי שימוש במכשיר CT והיא נותנת לרופא השיניים את התמונה המלאה של הפה. רופא השיניים יכול לתכנן את הטיפול במדוייק עבור המטופל וזה עוד לפני שהוא מתחיל את הטיפול עצמו. החשיבות של ההדמייה היא ביכולת להעניק למטופל טיפול מהיר, מדוייק ובמינימום כאב. למשל, השתלות שיניים היו בעבר טיפולים ארוכים מאד שההחלמה לאחר כל טיפול לוותה בכאב לאורך זמן. היום, בזכות השתלים המתקדמים ויכולות ההדמייה, ניתן לבצע את רוב השתלות השיניים ביום אחד ובאותו יום גם לחזור לשגרה.

החשיבות של צילום CT הוא לא רק הנוחות של הרופא או המטופל אלא ביכולת לבצע את הטיפול באופן מדוייק, כלומר הרופא יודע מה הוא עומד לעשות לפני שהמטופל מתיישב על הכיסא. לרופא אין הפתעות כמו למשל נסיגה או שכבת עצם קצרה מהצפוי.

לעמוד הבית – צילומי שיניים בנתניה