צילומי אורתודנטיה אלו קבוצה של צילומים אשר משמשים את האותודנט לפני ביצוע של יישור שיניים. את הצילומים ניתן לבצע בילדים או מבוגרים והם יכולים לכלול צילום צפלומטרי, פנורמי, פריאפיקלי, על פי הצורך אותו הגדיר הרופא המטפל.
במקרה של טיפול שיניים יצטרך הרופא לקבל את המידע הנדרש לטיפול. לפי גיל המטופל, מצב השיניים ושיקולים נוספים, ייקבע איזה צילום נדרש.

הנתונים המתקבלים

רופא השיניים או האורתודנט ישלח את המטופל לבצע צילומי שיניים בהתאם לנתונים שיידרשו לו. הצילומים מאפשרים לרופא לקבל מידע אודות מבנה כל שן, הלסת, הגולגולת ומבנה החניכיים כך שהוא יוכל לתכנן את הטיפול לפני שיוצאים לדרך הטיפולית.
בין הנתונים אותם יקבל הרופא המטפל יהיו מצב השיניים והמיקומים השונים של מבנה הלסת. כשרוצים לבצע יישור של השיניים ישנה חשיבות לתכנון התהליך ולצורך כך על חייבים לבדוק איך בנויה הלסת ולאן ניתן להזיז כל שן. תכנון הטיפול הוא מרכיב חשוב להצלחת יישור השיניים.צילום אורטודנטי

קצת רקע על אורתודנטיה

אורתודנטיה היא התמחות של רפואת שיניים ובעברית היא נקראת גם "יישור שיניים". האותודנטיה עוסקת בסידור מבנה השיניים ומטפלת גם בחוסר התאמה של השיניים עם עצמם או בין הלסתות. להתהליך יש השפעה גם על הנראות האסתטית של הפה (והחיוך כמובן) וגם על סגירת הפה. כאשר השיניים בפה אינן מסודרות כהלכה הדבר עלול להשפיע על פעילות הלסת כולה ואם זו אינה נסגרת כראוי תהיה השפעה גם על מפרקי הלסת, כאבי ראש ותופעות נוספות.
טיפול יישור השיניים כולל שימוש בפלטה או גשר (בעגה המקצועית נקרא "סמכים") שיכול להיות עשוי מנירוסטה או מחומר קרמי. המטרה של הפלטה או הגשר היא ליישר את השיניים ולהוביל לגדילה וצמיחה של הלסת באופן תקין (אפשרי כמובן רק בגיל צעיר כשעוד יש הליכי גדילה) או הזזת השיניים כשכולן כבר צמחו.

צילום אורטודנטיה

אורתודנט

האורתודנט מבצע את טיפולי יישור השיניים והוא יעשה זאת לאחר שאיתר שיש צורך בפעולה זו. לעיתים פעולת יישור השיניים מתבצעת אך ורק לצורך אסתטיקה ומגיעה כבקשה של המטופל (לרוב מטופלים מבוגרים הם אלו שיבקשו לעבור את הטיפול), אך לרוב מבוצעים הטיפולים כמתן כולל של פתרון בעיות.
על ידי יישור השיניים יכולה להיות לא רק צמיחה תקינה של הלסת אלא גם סגירה נכונה שלה והקלה על המבנה הכללי של חלל הפה. על מנת שהאורתודנט יוכל לבצע יישור שיניים הוא יבקש מהמטופל לעבר צילומי אורתודנטיה שונים וזאת בהתאם למצב שהוא רואה והנתונים להם הוא זקוק.

עוד על צילומי שיניים באזור נתניה בעמוד הבית