בתחום רפואת השיניים ישנם סוגים שונים של צילומים שמטרתם היא לאפשר לרופא השיניים לקבל תמונה מדוייקת על מצב הפה, הלסת והשיניים. סוג אחד של צילום הוא צילום נשך אשר משמש לשיקוף המצב של השיניים
כולל בדיקת המרווחים שבניהן, בדיקת כותרות השיניים והחניכיים. צילום נשך מציג את הלסתות גם מהצדדים והוא משמש לאבחון ממוקד של מחלות בחלל הפה כמו עששת או דלקות. הצילום מאפשר לרופא השיניים לאתר באופן ממוקד חורים ולבדוק את הכתרים והגשרים של המטופל.
צילום הנשך הוא הצילום הבסיסי והפופולרי ביותר בתחום טיפולי השיניים והוא נועד לתת לרופא השיניים נתונים אודות מצבים של עששת או לבחון את איכות השחזורים של השיניים אשר בוצעו בטיפולים קודמים.

אופן ביצוע צילום הנשך

צילום נשך הוא הצילום הבסיסי ביותר בעת ביצוע טיפולי שיניים ובמהלכו מתבקש המטופל לסגור את שתי הלסתות בחוזקה זו כלפי זו בעת הצילום. הצילום יהיה מורכב לרוב משניים עד ארבעה צילומים אשר מדמים את אזור הכותרת של השיניים. הצילום מיועד לתת תמונה מדוייקת לרוב על השיניים האחוריות כשהמטרה היא לרוב לזהות מפגעי עששת באזורים שקשה לזהות אותה כמו למשל באזור המפגש בין שתי שיניים. צילום נשך

ביצוע מעקבים אצל רופא השיניים

האויב הגדול של השיניים הוא העששת. העששת זוהי מחלה זיהומית שמגיעה מגורמים שונים והיא כוללת הרס של זגוגית השן (האמייל). החיידקים השונים אשר נמצאים על השיניים ויותר מכך בין השיניים, יוצרים פגיעה בשכבת ההגנה של השן (הזגוגית) וחודרים אליה. לאחר שהחיידקים חודרים לתוך השן הם מכרסמים אותה ויכולים לגרום לאובדן שלה.
העששת היא אחת מהמחלות הנפוצות של המאה הזו והיא תוקפת ילדים ומבוגרים. על מנת להימנע מעששת או לטפל בה לפני שהיא מספיקה לבצע נזק משמעותי לשיניים רצוי לבצע מעקבים אצל רופא השיניים. הרופא יבדוק את מצב השיניים בדרכים שונות ובין היתר יבצע צילום נשך.

הצילום יאפשר לרופא השיניים לזהות סימנים של עששת על השן עצמה ובין השיניים ויוכל לטפל בה בהקדם. מומלץ מאד להגיע אל רופא השיניים על מנת לבצע מעקבים. המעקבים מאפשרים לרופא לאתר פגיעות ועששת בשלב הראשוני ולטפל לפני שנגרם נזק. לא תמיד ירגיש  צילום נשךהמטופל בכאב ואין זה אומר שלא מומלץ להגיע לביקורת.

כמובן, אם המטופל חש בכאבי שיניים מומלץ להגיע לרופא השיניים ולא לדחות את הבדיקה. בין אם הביקור הוא ביקור שגרתי או בשל כאב עליו מתלונן המטופל, יבצע רופא השיניים צילום נשך כדי לקבל את התמונה הכללית של הפה ולבחון האם יש עששת או לא.