בדיקת שרטוט ואנליזה ממוחשבים זו בדיקה ממוחשבת אשר מבצעים אותה על גבי הצילום הצפלומטרי. הבדיקה מאפשרת לאורתודנט לקבל את הנתונים אודות הזוויות של השיניים ובהתאם לתכנן את הליך יישור השיניים.
לאחר שהאורתודנט מזהה כי יש צורך בביצוע יישור שיניים הוא יפנה את המטופל לביצוע צילומים שונים לקבלת כל המידע הנדרש לתכנון וביצוע הטיפול. שרטוט ואנליזה

יישור שיניים

יישור שיניים הוא הליך אותו מבצע האורתודנט. יישור השיניים נועד לסדר את כל השיניים בתוך הלסת ולהוביל למצב בו הלסת בנויה כראוי. הנראות של השיניים לאחר טיפול יישור שיניים הוא אסטתי הרבה יותר מאשר המצב לפני היישור.

היישור הוא למעשה טיפול שיניים שאינו רק לשם היופי, הוא יכול להשפיע על כל מבנה הלסת כמו למשל לאפשר ללסת להיסגר כראוי ולהפחית לחצים שנגרמים כתוצאה מהשיניים שאינן מיושרות. הליך יישור השיניים מתחיל בתכנון נכון של הרופא. הרופא חייב לקבל נתונים על מצב השיניים, כולל המרווחים בין השיניים והזוית של כל שן וזאת כדי לבצע את הטיפול עצמו.
יישור השיניים מאפשר בגיל צעיר לאפשר צמיחה תקינה של השיניים והלסת ובגיל בוגר לאפשר תיקון של מצב הלסת. שיניים שלא גדלו כמו שצריך עלולות להוביל ללחצים באזור הפה והלסת. יישור שיניים יכול להוביל להקלה על השיניים, מבנה הפה ואפילו על מפרקי הלסת.

לאחר קבלת הנתונים השונים והחלטה על אופן הטיפול יגש הרופא לביצוע הטיפול. היישור של השיניים מתבצע באמצעות פלטה או סמכים (מוכרים יותר כגשר לשיניים) וההחלטה באלו אמצעים לעשות שימוש היא של הרופא לאחר שקיבל את הנתונים השונים מהצילומים.

צילומי אורתודנטיה

את בדיקת השרטוט והאנליזה הממוחשבים יש לבצע על גבי הצילום הצפלומטרי. הצילום הצפלומטרי מאפשר לרופא השיניים לקבל את כל הנתונים הנדרשים לביצוע היישור. השרטוט והאנליזה מתבצעים על גבי הצילומים והם למעשה הניתוח של הממצאים.  שרטוט ואנליזה ממוחשב
צילומים נוספים בתחום האורתודנטיה הם צילום פנורמי ופריאפיקלי. יחד כל הצילומים והשרטוטים והאנליזה הממוחשבים מאפשרים לרופא לתכנן את הליך ביצוע יישור השיניים.

שרטוט ואנליזה ממוחשבים מתבצעים על גבי הצילום הצפלומטרי והם נועדו לתת לרופא ניתוח של תוצאות הצילום. על מנת לבצע תכנון של יישור השיניים זקוק הרופא למקסימום מידע. שרטוט ואנליזה ממוחשבים מאפשרים לרופא השיניים לקבל את כל המידע הנדרש לצורך תכנון אופטימלי ומהיר של ההליך. המטרה של רופא השיניים היא להעביר את המטופל דרך הטיפולים המתאימים לו ולשם כך עומדת לרשותו בדיקת שרטוט ואנליזה.